Gdy jesienne liście opadają, rolnicy nie zwalniają obrotów. Dobrze przygotowana gleba i wykonany wysiew to podstawa, aby uzyskać wyższe plony. Traktory stają się wówczas podporą, dzięki której najtrudniejsze zadania wykonać można z łatwością. Od kiedy właściwie rolnictwo korzysta z tych maszyn i do jakich prac można je wykorzystać jesienią?

 Historia traktorów sięga do XIX wieku. Początkowo ciągniki funkcjonowały jako maszyny z silnikiem parowym i wcale nie były wykorzystywane na roli, a w transporcie drogowym.

Przełomu, który pozwolił wprowadzić ciągnik benzynowy do rolnictwa, dokonał John Froelich, amerykański przedsiębiorca i wynalazca pochodzenia niemieckiego. We współpracy z Williamem Mannem udało mu się ukończyć tę konstrukcję do 1892 roku, następnie sprzedał ją firmie Deere & Company w 1918 roku.

Jednak to Henry Ford sprawił, że ciągnik wszedł do szerszego użytku na pola większej liczby rolników. Jego motywacją do tego projektu miała być niechęć do pracy na roli, którą rozwinął w sobie jako dziecko. Ford opracował lżejsze i tańsze modele ciągników, które, szczególnie podczas II wojny światowej i z racji braku rąk do pracy, zdobyły pola i gospodarstwa.

Od tamtego czasu traktory przechodziły niezliczone udoskonalenia zarówno pod kątem wydajności, jak i komfortu operatora. To nie są już tylko „konie mechaniczne”, ale złożone maszyny, które służą i do orki, i do siewu, nawożenia, oprysków, a także wielu innych zadań rolniczych.

Dzisiejsze traktory to synonim wydajności, wszechstronności zastosowania i mocy, a ich znaczenie podczas wykonywania jesiennych prac rolniczych jest nie do przecenienia.

Jesienny zbiór upraw

Wrzesień to czas zbiorów warzyw korzeniowych, a pod koniec września i na początku października także kukurydzy. Prace polowe wykonuje się maszynami głównie takimi jak kombajn, pług, brony czy zestawy siewno-uprawne, jednak trudno sobie wyobrazić pracę przy zbiorach bez ciągnika w gospodarstwie. Po zbiorach warto pozbierać kamienie z pól, ponieważ stanowią one zagrożenie dla urządzeń rolniczych, powodując awarie. Do tego celu służą specjalne maszyny typu zbieraczka do kamieni, ale ciągnik z ładowaczem czołowym wyposażonym w łyżkę do kamieni mocowaną na euroramkę także przyniesie satysfakcjonujące efekty.

Jesienny zbiór upraw nie zamyka sezonu, na rolników czeka jeszcze wysiew zbóż ozimych.

Wysiew i pielęgnacja zbóż ozimych

Pielęgnacja zbóż ozimych jesienią obejmuje wiele różnorodnych czynności, które mają na celu osiągnięcie maksymalnej wydajności plonów.

Pierwszym etapem jesiennych prac jest porządkowanie pola po zbiorach letnich. Chodzi tutaj przede wszystkim o utrzymanie czystości pola poprzez usuwanie resztek roślin i chwastów.

Wrzesień i październik to miesiące, gdy rolnicy uprawiający zboża ozime są najbardziej zapracowani. W tym czasie wykonuje się wysiew zbóż ozimych, który jest uzależniony od specyficznych warunków klimatycznych danego regionu.

Jednym z najważniejszych aspektów jesiennej pielęgnacji zbóż ozimych jest nawożenie. Nawożenie fosforem i potasem jest kluczowe dla odpowiedniego rozwoju roślin. Dawkowanie nawozów zależy od rodzaju gleby, gatunku zboża i oczekiwanego plonu.

Jesienne zwalczanie chwastów i szkodników jest istotnym elementem pielęgnacji zbóż ozimych. Zalecane jest użycie herbicydów. Ponadto mszyce i inne szkodniki, które mogą żerować i zarażać rośliny wirusami, powinny być także skutecznie zwalczane.

Dodatkowo ochrona przeciwgrzybicza jest ważna w przypadku uprawy zbóż ozimych. Podobnie jak w przypadku szkodników, grzyby mogą zaszkodzić roślinom i obniżyć plon.

Orka przedzimowa

Orka przedzimowa, zwana także czasem błędnie zimową, jest jednym z najważniejszych zabiegów przy uprawie roli, który poprawia strukturę gleby. Wykonuje się ją, aby ziemia dobrze przemarzła, a skiby się pokruszyły. Dzięki orce przedzimowej zatrzymuje się w glebie więcej wody po wiosennych roztopach. Zabieg ten wykonywany jest późną jesienią, zwykle od drugiej połowy października do końca listopada. Jest to orka głęboka wykonywana na 25-30 cm, a nawet (jeśli to możliwe) do 35 cm.

Istotne jest, aby przy przeprowadzaniu orki przedzimowej zwrócić uwagę na stopień uwilgotnienia gleby. Sucha gleba utrudnia orkę, wysoka jej wilgotność może spowodować pojawienie się zbitej warstwy gleby szkodzącej roślinom, podeszwy płużnej.

Łąki i pastwiska jesienią

Łąki i pastwiska to tereny, które wprawdzie szczyt produktywności mają wiosną i latem, jednak także jesienią czeka rolników zajmujących się łąkami sporo pracy. Ciągnik rolniczy jest konieczny do prowadzenia takich zabiegów jak wapnowanie lub nawożenie obornikiem. Te działania poprawiają warunki wodne w glebie.

Jesienią także zwrócić uwagę należy na terminowe przeprowadzenie ostatniego pokosu łąki. Nie należy kosić zbyt nisko, ponieważ roślina będzie narażona na wymarznięcie. Ponadto odpowiednio wybrany termin ostatniego pokosu to wręcz profilaktyka przeciwko pleśniom. Kluczem jest taki moment, który uniemożliwi nadmierne powstawanie biomasy na łące.

Po zakończeniu jesiennych prac rolniczych pora zająć się samym ciągnikiem.

Konserwacja i naprawa ciągnika po sezonie

Każda maszyna, duże traktory i małe ciągniki, aby sprawnie działały, potrzebują przeglądów. Nie ma lepszego czasu na zadbanie o ciągnik niż zakończenie sezonu wegetacyjnego, czyli z końcem października.

Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim po to, aby uniknąć niespodziewanych awarii powodujących przestoje oraz straty. Awarie lubią wydarzać się w czasie, gdy ciągnik jest z reguły najbardziej obłożony pracą. Traktor dobrze przygotowany do zimowego przestoju będzie w sezonie wiosennym od razu gotowy do użytku.

Na przegląd techniczny ciągnika warto udać się do autoryzowanego serwisu, gdzie dostępne są oryginalne części zamienne. Przegląd w tego typu punkcie to praktycznie konieczność dla nowoczesnych maszyn wyposażonych w skomplikowane systemy elektroniczne czy hydrauliczne, o które trudno zadbać we własnym gospodarstwie.

Samodzielnie można gruntownie oczyścić ciągnik przed zimą. Sprężone powietrze oraz myjka ciśnieniowa usuną brud i zanieczyszczenia. Po wyczyszczeniu ciągnika należy skontrolować takie jego elementy jak uszczelki i przewody.

Co z układem paliwowym? Na czas przestoju warto zatankować ciągnik „pod korek”, co pozwoli uniknąć skraplania się pary wodnej w baku i rozcieńczania paliwa. Warto także wymienić filtr paliwa, aby po przestoju nie napotkać problemów z uruchomieniem ciągnika.

Korzyści z diagnostyki zdalnej

Przy omawianiu serwisu i konserwacji ciągników przed zimą nie sposób nie wspomnieć o możliwości diagnostyki zdalnej, jaka jest oferowana między innymi w przypadku ciągników McCormick. To funkcja, która zdecydowanie zwiększa wydajność i efektywność pracy rolnika.

Ponieważ zdalna diagnostyka umożliwia dostęp do danych na temat stanu ciągników w czasie rzeczywistym, na ewentualnie pojawiające się problemy można reagować na bieżąco. Dzięki temu nie trzeba czekać na wizyty w stacjonarnym punkcie serwisowym, diagnozę operator otrzymuje szybko.

Ponadto dzięki monitorowaniu ciągnika rolniczego można zapobiegać negatywnym skutkom ewentualnych awarii poprzez szybsze zlokalizowanie problemu i podjęcie niezbędnych działań naprawczych.

Monitorowanie ciągników we flocie pod kątem optymalnego wykorzystania maszyn możliwe jest dzięki systemowi McCormick Fleet Management.

Nie ma udanych zbiorów jesienią i zadbanej roli bez ciągników. Poprzez ich odpowiednie utrzymanie, serwisowanie i za pomocą nowoczesnych technologii takich jak diagnostyka zdalna rolnicy będą mogli z powodzeniem przejść przez ten wymagający czas i bezawaryjnie wkroczyć w nowy sezon.